FIT@CeBIT

Zástupci Ústavu počítačové grafiky a multimédií FIT VUT se včera vrátili z nejprestižnějšího veletrhu informačních technologií v Evropě - německého CeBITu v Hannoveru. Na veletrhu předváděli mobilní meeting room pro záznam a on-line analýzu jednání, který vyvinuli v rámci projektu AMI podporovaného Evropskou unií.

Mobilní systém je vybaven snímáním všech čtyř účastníků jednání jednou kamerou - ta míří na speciální hyperbolické zrcadlo, výsledný obraz je okamžitě převáděn do normální podoby a jsou vybrány pohledy na jednotlivé mluvčí. Důležitou součástí systému je detekce a sledování částí těla ve videu - ta umožní například sledovat hlasování, přikyvování a další projevy "body language".

Nejdůležitější pro lidskou komunikaci je ale řeč - systém ji nejen pomocí čtyř kvalitních mikrofonů a zvukové karty nahrává, ale dokáže detekovat vybraná klíčová slova. Pokud tedy například v budocnu použije systém vybavený touto technologií finanční ředitel, může být v klidu duchem nepřítomen, nechat své kolegy a kolegyně tlachat a nastavit si "probuzení" klíčovými slovy "náklady", "rozpočet" a podobně.

Členové výzkumných skupin Speech@FIT a Graph@FIT Fakulty informačních technologií VUT si pro presentaci na CeBITu neodpustili malou legrácku: ve stánku projektu AMI byl meeting-room obsazen plyšovými zvířaty a návštěvníci CeBITu byli zváni, aby je zkusili vystřídat. Někteří (zvláště ženského pohlaví) byli krtkem, býčkem, králíkem a pejskem tak unešeni, že odmítali jakoukoliv technickou debatu a jejich jediným přáním bylo si zvířátka pohladit.

Více informací

Fotografie


Screenshot